1.7.2009 voimaan astuneita näyttelysääntömuutoksia

NÄYTTELYKISSAN ROKOTUKSET
Näyttelysäännöt 1.8 c

Kansainvälisten näyttelyiden on täytettävä seuraavat ehdot:

c. kissat ovat kansallisten määräysten mukaisesti eläinlääkärin rokottamia kissaruttoa ja kissaflunssaa vastaan ja ne ovat saaneet tarpeelliset tehosterokotukset vähintään 15 päivää ennen näyttelyä. Rokotteen voimassaoloajan pitää olla merkittynä eläinlääkärin toimesta kissan lemmikkieläinpassiin tai rokotustodistukseen.

Rabies-rokotus kansallisen lainsäädännön mukaisesti.

SRK
Kissalla on oltava eläinlääkärin merkinnän mukaan voimassaoleva kissarutto- ja kissanuharokotus (herpes ja calici). Kissanuharokotus on tehostettava vuosittain. Ensimmäisen kerran annettu kissanuharokotus on voimassa vasta toisen rokotuskerran jälkeen (=perusrokotus).
Rokotteiden tehostaminen ja voimassaolo rokotteen valmistajan ohjeistuksen mukaan.

Suomessa näyttelyissä ei vaadita Suomessa rekisteröidyiltä tai rabiesvapaista maista tulevilta kissoilta raivotautirokotusta (rabies). Mikäli kissalle annetaan rabies-rokotus, on se otettava viimeistään 15 vrk ennen näyttelyä. Uusintarokotus voidaan ottaa vaikka näyttelyä edeltävänä päivänä, edellyttäen että edellinen rokotus on voimassa.

TULKINTAOHJE (NTK 12.1.2009):

Rokotustodistuksessa/EU-passissa/rekisterikirjassa tulee olla eläinlääkärin merkitsemä rokotuksen viimeinen voimassaolopäivä tai merkintä siitä, kuinka kauan rokote on voimassa (esim. 1 vuosi). NTK suosittelee käyttämään viimeistä voimassaolopäivää voimassaoloajanjakson sijaan, mutta näyttelyyn toki pääsee myös merkinnällä päivämäärä + voimassaoloaika.
Jos kissan rokotustiedoissa ei ole merkittynä viimeistä voimassaolopäivää, eikä tietoa saada täydennettyä eläinlääkärin toimesta, voi kissan omistaja pyytää eläinlääkäriä laatimaan erillisen todistuksen, jossa eläinlääkäri todistaa, miten kauan kyseinen rokote on voimassa. Näin kissa pääsee näyttelyyn, kunnes se rokotetaan seuraavan kerran ja uusi rokotustieto kumoaa vanhan. Jos sinulla on esimerkiksi ulkomailta tuotu kissa, jonka rokotustiedoissa ei ole mitään mainintaa kissarutto- ja kissaflunssarokotusten voimassaolosta, pyydä eläinlääkäriäsi täällä kotimaassa laatimaan todistus, jossa hän ilmoittaa, kuinka kauan kyseinen rokotus on voimassa antopäivästä. Tämä todistus voidaan tehdä myös esim. kissan EU-passiin, jossa on tilaa eläinlääkärin merkinnöille ja todistuksille. Näin kissaa ei tarvitse rokottaa ylimääräistä kertaa rokotusmerkintöjen takia.
15 päivän karenssi kissaflunssa- ja kissaruttorokotuksille on uudenkin säännön mukaan voimassa. Rokotussuojan pitää olla valmis 15 päivää ennen näyttelyä eli viimeistään perjantaina kaksi viikkoa ennen näyttelyä. Mainittuna perjantaina kissan saa vielä rokottaa, mutta ei enää lauantaina 2 viikkoa ennen näyttelyä.
Näytteilleasettaja: Tarkista aina rokotuksen yhteydessä, että eläinlääkärisi merkitsee rokotustodistukseen/EU-passiin/rekisterikirjaan nimensä lisäksi rokotteen nimen ja eränumeron, antopäivän ja viimeisen voimassaolopäivän.

MIKROSIRU NÄYTTELYKISSOILLE 1.1.2009 ALKAEN

Kaikkien yli 10 kuukauden ikäisten näyttelykissojen on oltava mikrosirutettuja 1.1.2009 alkaen. Sääntö koskee myös kotikissoja. Tämä uusi sääntö ei koske ennen 1.1.2002 syntyneitä kissoja.

Tarkoitus ei ole, että kaikkien näyttelyyn tulevien kissojen mikrosirut alettaisiin tarkastaa, vaan että niitä kontrolloitaisiin pistokokein. Jos tarkastuksessa tulee vastaan kissa, jolla ei ole mikrosirua, ei sitä saa päästää näyttelyyn. Sääntö koskee näyttelyluetteloon merkittyjä kissoja. Ns. seuralaiskissoja, jotka eivät osallistu näyttelyyn, sääntö ei koske.

Kun menet mikrosiruttamaan kissasi, huomioi seuraava: Mikrosirutodistuksella tarkoitetaan asiakirjaa, josta löytyvät kissan tiedot (nimi, rekisterinumero, sukupuoli), mikrosirunumero ja sirutuspäivämäärä sekä sirutuksen tehneen eläinlääkärin/laillistetun siruttajan allekirjoitus. Kyseeseen voi siis tulla alkuperäinen sirutustodistus, rekisterikirja, johon on merkitty vastaavat tiedot tai erillinen todistus.

Jos kissallasi on jo mikrosiru: Jos kissalla on rekisterikirjassaan, EU-passissaan tai muussa vastaavassa asiakirjassa mikrosirutarra tai mikrosirunumero on painettu sen rekisterikirjaan, on tämä riittävä tieto näyttelyyn pääsemiselle. Tärkeintä on, että mikrosirunumero ja kissan yksilöivät tiedot ovat samassa asiakirjassa. Jos näin ei ole eli kissan rekisterikirjassa, EU-passissa tai muussa vastaavassa ei ole mitään mainintaa sen mikrosirusta, tulee kissalla olla erillinen mikrosirutodistus.

Näyttelysääntömuutokset syksyn 2008 liittokokouksesta eteenpäin

muuttunut sääntökohta

voimaantulo

pääasiallinen muutos

SK1, art. 1.1 d

01.01.09

Näyttelyitä voi järjestää vuodessa enemmän, kuin 2 viikonloppua tietyin rajoituksin.

SK1, art. 1.7 b

01.01.09

Seuraus positiivisesta sienitestistä=toimintakielto.
Näyttelyn järjestäjän valvottava, että hylättyä kissaa ei viedä näyttelyalueelle.

SK1, art. 1.7 c

01.01.09

Rokotussäännön kansallinen osa päivitetty, katso Rokotussäännöt

SK1, art. 1.10 b

01.01.09

Luettelo näyttelyistä ilmoittautumisaikoineen Kissa-lehteen

SK1, art. 1.10 d

01.01.09

Absent-lista tuomareille

SK1, art. 1.12 b

01.01.09

Ilmoittautuminen sähköisesti mahdollista

SK1, art. 1.14

01.01.09

Näyttelyluettelossa mainittava-lista päivitetty

SK1, art. 1.17 a

01.01.09

Karsimisesta ilmoittaminen viimeistään, kun vahvarit menevät postiin.

SK1, art. 1.17 d

01.01.09

Tulosten toimittaminen

SK1, art. 1.17 e

01.01.09

Ikäluokituksen tarkennus

SK2, art. 2.4

01.01.09

WW-titteli sukutauluihin

SK2, art. 2.6

18.10.08

Voittajanäyttelyyn pääsykriteerit, V08

SK3, art. 3.2

01.01.09

Mikrosiru pakolliseksi yli 10-kuukauden ikäisille kissoille

SK3, art. 3.4

01.01.09

Alle kilon painoisia pentuja ei näyttelyyn

SK4, art. 4.6

01.01.09

Valmistumisesta ilmoittaminen kuukauden kuluessa oman yhdistyksen kautta

SK4, art. 4.7

01.01.09

Näyttelyttäminen vain kilpailun ulkopuolella, kun sertit täynnä

SK5, art. 5.1

01.01.09

Värin vaihto näyttelyssä

SK5, art. 5.4

01.01.09

Määrittelyluokka 13 c kissan turkin värin, kuvion, hännän pituuden, karvan pituuden, silmien värin jne. tarkistamiseksi

01.01.09

Tarkistusluokan 13 b ehdot

SK5, art. 5.6

01.01.09

Siitosluokan ehdot

SK6, art. 6.8

01.01.09

Arvostelusetelin tiedot, väriryhmä oltava

SK6, art. 6.10

01.01.09

Kontrasigneeraus omistajan vastuulla

SK7, art. 7.3

01.01.09

Tupakointi kielletty myös ravintolatiloissa

SRK liite 1

01.01.09

Assistentin kanssa sovittava ennen arvostelun alkua kissan esittämisestä

SRK liite 4

18.10.08

Lisäpisteiden laskentakaava, kissat luokissa 1-12:100

SRK liite 4

01.01.10

Ulkomaisista tuloksista kopiot mukaan

SK7.art. 7.4

01.01.10

Näyttelyn toimihenkilön velvollisuus ilmoittaa sääntörikkomusepäilystä. Rangaistukset, joita yhdistys voi saada rikottuaan sääntöjä.

SRK liite 3

01.01.10

Esittelynäyttelyihin sovellettavat sääntökohdat

SK1, art. 1.8

01.07.09

Rokotussäännön kansallinen osa

SK5, art. 5.4

01.01.10

Tarkistusluokan ja kotikissaluokan ehdot

SRK liite 2

01.01.10

Assistentin ikäraja 15 v, assistentin oltava yhdistyksen käytössä paneelin loppuun

SK4, art. 8.3

01.01.10

Päällekkäisyys FIFé-säännön kanssa poistettu

SK1, art. 1.10

01.01.10

FIFé-sääntömuutos, tuomarit kutsuttava kirjallisesti

SK1, art. 1.12

01.01.10

Karsintaperuste kerrottava kutsussa, jos sitä halutaan käyttää

SK1, art. 1.12 SRK

01.01.10

Tarkennettu jäsentarkistusten aikataulua

SK1, art. 1.14

01.01.10

Vain FIFé-tittelit luetteloon

SK1, art. 1.17

01.01.10

Vahvistuskirjeen aseman tarkistaminen

 


© Suomen Kissaliitto ry
Kuvien ja tekstin lainaaminen ilman lupaa on kielletty!